Ciągły brak leku Structum w aptekach

Problemy z bardzo niską dostępnością leku Structum nadal trwają. Nie ma dobrych wiadomości na temat dostaw leku do aptek.

Problemy z bardzo niską dostępnością leku Structum nadal trwają. (fot. Shutterstock).Problemy z bardzo niską dostępnością leku Structum nadal trwają.

Długie problemy z dostępnością

Structum to produkt leczniczy stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Substancją czynną jest kwaśny siarczan chondroityny. Jest to jeden z podstawowych składników budowy kości i chrząstki. Nadaje chrząstce właściwości mechaniczne i elastyczne.

Czytaj także: Nowy wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności – wrzesień 22 

Apteki zmagają się z niską dostępnością leku od lipca bieżącego roku. W dniu 07.07. 2022 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu trzech serii produktu leczniczego Structum 500 mg, opakowanie 60 kaps. Powodem było stwierdzenie wady jakościowej produktu.

  • G20076 (data ważności 10/2024)
  • G20077 (data ważności 11/2024)
  • G20078 (data ważności 11/2024)

Pacjenci stosujący lek STRUCTUM byli proszeni o sprawdzenie, czy opakowanie stosowanego przez nich obecnie leku należy do jednej z wymienionych powyżej serii. W przypadku stwierdzenia, że posiadane opakowanie należało do takiej serii, poproszono pacjentów o jego zwrot do apteki, w której dokonany został zakup.

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu wstrzymywania i wycofywania z obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych zobowiązano apteki do zwrotu opakowań leku z w/w serii w terminie 60 dni od daty decyzji o wycofaniu do hurtowni farmaceutycznych, w których dokonały zakupiły wycofanych z obrotu serii produktu.

Konsekwencje powyższej decyzji są nadal odczuwalne zarówno dla aptek, jak i pacjentów. Obserwuje się duże braki leku a aptekach, a nie ma żadnych nowych informacji o planowanych dostawach Structum do aptek.

Czytaj także: Wykaz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sierpniu 2022 roku 

Źródło: PF/PM

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

A jak u Was pacjenci z suplementami z chondroityną w składzie?
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma… musieli to kupowali i nie narzekali.
logo