Co z suplementami diety zawierającymi więcej niż 3 mg monakoliny K?

Jak wygląda interpretacja przepisów dotycząca losu suplementów diety zawierających więcej niż 3 mg monakoliny K? Dowiedz się z artykułu.

GIS wydał oświadczenie dot. lowastatyny (fot.Shutterstock).

Dnia 22 czerwca 2022 weszło w życie Rozporządzenie Komisji Europejskiej (UE) 2022/860 z 1 czerwca 2022 r. zmieniające załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady. Zgodnie z tym dokumentem dzienna porcja do spożycia powinna zawierać maksymalnie 3 mg monakoliny pochodzącej ze sfermentowanego czerwonego ryżu.

Czytaj także: Noctis Noc – zmiana kategorii dostępności z Rp na OTC

Zapytanie do GIS

Niejasna pozostawała interpretacja przepisów na temat, czy suplementy diety wprowadzone na rynek przed publikacją rozporządzenia powinny zostać wycofane czy mogą pozostać w obrocie. Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie Marian Witkowski wystosował pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego z zapytaniem o tę kwestię.

Powyżej 3 mg monakoliny K

Odpowiedź GIS brzmi:

REKLAMA

W związku z powyższym oraz ze względu na brak przewidzianego okresu przejściowego na dostosowanie się podmiotów działających na rynku spożywczym do przepisów rozporządzenia (UE) 2022/860, w ocenie Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z art. 2 rozporządzenia (UE) 2022/860, od dnia 22 czerwca 2022 r. produkty zawierające powyżej 3 mg monakoliny K nie powinny znajdować się w obrocie. Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny zastrzegł, że wszelkie pytania dotyczące niejasności wynikających z przepisów prawa unijnego winny być zadawane bezpośrednio do Komisji Europejskiej.

Źródło: JS/OIA Warszawa

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

FIRMA od odchudzajacego magnezu juz zrobiła 2,75 monakoliny.
logo