Problemy z realizacją recept ze względu na opakowania leków

Podczas realizacji recept farmaceuci trafiają także na problemy związane ze zróżnicowaniem opakowań, w jakich dostępne są leki na receptę. Sprawdź, które leki przysparzają tych trudności.

Gdy opakowania leków są problematyczne podczas realizacji recepty... (fot. Shutterstock).Gdy opakowania leków są problematyczne podczas realizacji recepty... (fot. Shutterstock).

Krople oczne

Najczęstszym problemem w przypadku realizacji recept na krople oczne jest dawkowanie. Przede wszystkim musi ono być precyzyjne np. 1×1 kropla OPL czy 1×1 do prawego oka. 

Większość kropli do oczu ma datę ważności po otwarciu 28-30 dni. Wtedy nawet przy kilku opakowaniach na recepcie możemy wydać ilość kropli na podstawie daty ważności jednorazowo w przypadku e-recepty na 180 dni i w przypadku recepty papierowej na 120 dni. 

Przykład:

Rp. 

REKLAMA

Xalacom 4 opakowania po 1 butelce

D.S. 1×1 OPL

Odpłatność: R

Xalacom należy do kropel, które można używać 28 dni po otwarciu. Dawkowanie jest precyzyjne. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do wydania 4 opakowań leku.

Są jednak krople, których daty ważności są dłuższe. Należą do nich Bimifree, Nodofree, Nodofree Combi czy Briglau Free. W przypadku tych kropel należy przeliczyć liczbę kropel, jakie pacjent może wykorzystać przez 120, 180 i 360 dni stosowania. W tym celu najczęściej sięgamy do charakterystyki produktu leczniczego.

Przykład: 

Rp.

Bimifree 1 op. a 3 but.

D.S. 1×1 kropla

Odpłatność: R.

Krople Bimifree można używać do 90 dni po otwarciu. Jedna butelka zawiera 105 kropel. Realizując powyższą receptę, jednorazowo można wydać maksymalnie 2 pojedyncze butelki kropel Bimifree. 

Czytaj również: Krople do oczu – wątpliwości wokół wydania

Ampułki

Podczas realizacji recept na leki dostępne w ampułkach niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na objętość ampułek. Doskonałym przykładem jest Dexaven, który występuje w stężeniu 4 mg/ml w ampułkach po 1 ml oraz w ampułkach po 2 ml.

Kolejnym przykładem są insuliny. Większość występuje w stężeniu 100 j/ml w ampułkach po 3 ml. Automatycznie większość farmaceutów dawkowanie przelicza na 300j w ampułce. Niestety istnieją również insuliny, które mają wyższe stężenia 200 j/ml (Insulina Liprolog Kwikpen, Tresiba). 

Nieprecyzyjne dawkowanie insulin

W większości przypadków insulin, gdy na recepcie w polu dawkowania zobaczymy “wiadomo”, “doraźnie”, lub inne nieprecyzyjne dawkowanie, możemy wydać 2 opakowania. Jednak warto zwrócić uwagę na listę leków refundowanych.

Przykład:

Rp. 

Ins. Liprolog 3op a 10 ampułek

D.S. wiadomo

Odpłatność: R

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie recept z 23 grudnia 2020 roku w takim wypadku można wydać nie więcej niż dwa najmniejsze opakowania dostępne w obrocie z wykazu. W wykazie w przypadku insuliny Liprolog najmniejsze opakowanie to 1 fiolka po 10 ml. Za każdym razem należy sprawdzić, czy właśnie to nie jest najmniejsze opakowanie dostępne w obrocie przed wydaniem 2 opakowań po 10 ampułek.

Sprawdź także: Dawkowanie i ilość insuliny na e-recepcie

Zamiana postaci leku

Jak najbardziej można zamienić postać leku, jeśli nie spowoduje to różnic terapeutycznych. 

Przykład:

Rp. 

Aulin 0,1g a 30 tabl

D.S. 1×1

Odpłatność: 50%.

Pacjent ma problemy z połykaniem i prosi o zamianę na saszetki. Mają one taką samą dawkę, więc można wydać saszetki. Należy pamiętać o obowiązkowej adnotacji przy realizacji takiej recepty. Przy każdej zmianie postaci posiłkujemy się swoją wiedzą. 

Zobacz też: Zamiana postaci leku a refundacja

Opakowanie niewystępujące w obrocie

Na receptach zawierających przepisane opakowania, których nie ma w obrocie, należy wydać 1 najmniejsze opakowanie. Oczywiście każdy przypadek recepty należy traktować indywidualnie.

Przykład:

Rp.

Nimesil 15 saszetek 1 op

D.S. 1×1 

Należy wydać 1 opakowanie po 9 saszetek. Nie możemy wydać połowy opakowania po 30 saszetek, ponieważ wg § 5 ust 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych nie ulegają one podziałowi.

Jeśli jednak na recepcie mamy wskazany lek, który jest na liście refundacyjnej, ale brakuje go w obrocie, a dostępne są mniejsze opakowania. Możemy wydać ilość przepisaną na recepcie z refundacją.

Inna jednostka dawkowania na recepcie

W przypadku recept, na których dawkowanie wskazuje na inną postać niż na recepcie, traktujemy jako dawkowanie nieprecyzyjne i wydajemy maksymalnie dwa najmniejsze opakowania.

Przykład:

Rp.

Ins. Polhumin N 4op a 5 amp

D.S. 1×20 tabl

Odpłatność: R

W takim przypadku wydajemy 2 opakowania, ze względu na wskazanie błędnej jednostki dawkowania przez lekarza.

© rx.edu.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo