Zarejestrowane na terenie RP dawki i opakowania:
Daktarin-Oral
żel do stosowania w jamie ustnej 20 mg/g 40 g |
Odpłatność:
100% |
Daktarin-Oral jest lekiem dostępnym wyłącznie z przepisu lekarza z odpłatnością 100%.
Jest on zarejestrowany w następujących wskazaniach:
- w leczeniu drożdżycy jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego u osób dorosłych i dzieci
w wieku od 4 miesięcy.
Przykładowa recepta:
Rp.
Daktarin-Oral żel 2% 40 g
3 op po 40 g
D.S. 3xdz
Odpłatność 100%
Uprawnienia dodatkowe: IB
Art. 46 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych określa, jakie leki przysługują bezpłatnie osobom z uprawnieniami IB
–„przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz” oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (…)
- Leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz nieobjęte decyzją o refundacji przysługujące bezpłatnie osobom, o których mowa w ust. 1 pkt 8, są dofinansowywane ze środków budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji odpowiednio Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Szefa Agencji Wywiadu.”
W związku z tym lek Daktarin-Oral przysługuje również bezpłatnie dla osób z uprawnieniem IB.
Wątpliwość może budzić dawkowanie, jednak zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept z grudnia 2020 r. paragraf dotyczący postępowania w przypadku błędu w sposobie dawkowanie mówi o produktach leczniczych, które stanowią wyjątek od podanego w rozporządzeniu sposobu dawkowania, dotyczy on między innymi produktów leczniczych do użytku zewnętrznego na skórę,
„– produktu leczniczego, w tym leku recepturowego do stosowania zewnętrznego na skórę, w przypadku którego realizacja recepty jest możliwa, jeżeli osoba wystawiająca określiła na tej recepcie częstotliwość stosowania,”
Takim produktem nie jest Daktarin-Oral, gdyż stosuje się go w jamie ustnej, więc na błony śluzowe. Oznacza to, że lekarz, przepisując więcej niż 2 op. leku, powinien zapisać pełne, policzalne dawkowanie. W związku z tym dla pacjenta na wyżej podana receptę można wydać bezpłatnie tylko 2 op.
© rx.edu.pl