PWZ farmaceuty – ważna informacja dla aptek z CeZ

Od 1 grudnia br. Centrum e-Zdrowia przestawi działanie kolejnych reguł walidacyjnych.

Centrum e-Zdrowia poinformowało o zmianie trybu działania reguł walidacyjnych dotyczących PWZ farmaceuty podczas wystawiania i wysyłania DRR.Otaksowanie recepty polega na wytworzeniu Dokumentu Realizacji Recepty dla każdej pozycji na recepcie. (fot. Shutterstock)

Na stronie e-Zdrowie CeZ poinformował o włączeniu dwóch reguł walidacyjnych dotyczących PWZ farmaceuty. Chodzi o reguły REG.WER.301 oraz REG.WER.2029. Działanie tych reguł od 1 grudnia 2022 r. będzie przestawione z trybu ostrzeżenia na tryb błędu. Jest to kolejna informacja do sprawdzenia, ponieważ niedawno pojawiła się informacja zalecająca weryfikację obecności i poprawności numeru PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów.

Aktualizacja

CeZ poinformował 1 grudnia br., że ww. reguły zostały włączone w tryb błąd.

Czytaj również: Zmiany związane z realizacją recept od 1 grudnia

Jak działają te reguły?

REG.WER.301 sprawdza, czy numer NPWZ farmaceuty istnieje w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM).

Z kolei REG.WER.3029 weryfikuje, czy numer NPWZ farmaceuty ma status aktywny w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych. Farmaceuta wystawiający Dokument Realizacji Recepty musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu w momencie wystawienia DRR. Podsumowując, PWZ z DRR musi być obecne w CWPM i aktywne.

Jak sprawdzić, czy problem dotyczy danej osoby?

Centrum e-Zdrowia prosi o weryfikację w programie aptecznym prawidłowości wpisania PWZ. Chodzi o wpisanie prawidłowego numeru (a nie PESEL-u) oraz sprawdzenie, czy przed i po numerze nie podano zbędnych znaków. CeZ zachęca, żeby do momentu uruchomienia ww. reguł w trybie błędu, obserwować ewentualne ostrzeżenia pochodzące z tych reguł. Jeżeli cokolwiek się pojawi, należy takie błędy wyeliminować. Dodatkowo trzeba upewnić się, że oprogramowanie apteczne umożliwia sprawdzenie komunikatów ostrzeżeń.

Źródło: CeZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]