Lek Zalanzo i kwestia dawkowania

Moje pytanie dotyczy wskazanego dawkowania leku Zalanzo.

Z jednej strony kolacja jest to "posiłek wieczorny", czyli wskazuje również na porę dnia, która jakby nie patrzeć występuje cyklicznie (fot. Shutterstock).Z jednej strony kolacja jest to "posiłek wieczorny", czyli wskazuje również na porę dnia, która jakby nie patrzeć występuje cyklicznie (fot. Shutterstock).

Czy można wydać 8 op. leku Zalanzo 30 mg x 28 tabl. przy dawkowaniu 1 tabl. 20 min przed kolacją?

Wydaje mi się, że 20 min przed kolacją to sposób przyjęcia leku, a nie częstotliwość. Wg mnie w tym zapisie brakuje częstotliwości. Gdyby był zapis codziennie 20 min przed kolacją, to wtedy byłoby dobrze. Przyjmowanie leków przed kolacją, po kolacji, na czczo, po posiłku to sposób przyjmowania nie częstotliwość. Kolacji można nie jeść codziennie.

Odp.: Z jednej strony kolacja jest to „posiłek wieczorny”, czyli wskazuje również na porę dnia, która jakby nie patrzeć występuje cyklicznie. Z drugiej strony, gdyby posiłek miałby raz być spożywany, a raz nie, oczekiwalibyśmy zapisu „w razie potrzeby” lub analogicznego. Kwestionowanie zapisu „1 tabl. 20 minut przed kolacją” to trochę czepialstwo, niemniej powyższa argumentacja jest logiczna. Jeżeli istnieje wątpliwość co do spełnienia definicji dawkowania lepiej wydać mniej niż ryzykować. Można również uczulić lekarza, żeby stosował zapis 1 × 1 tabl. z opisem pory przyjęcia, dzięki czemu pacjent będzie mógł wykupić lek na dłużej.

Czytaj również: Dawkowanie nieprecyzyjne lub jego brak – stanowisko MZ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
logo