Leki psychotropowe i narkotyczne zapis i ilość

Czy zawsze można wydać 2 op. leku, jeżeli nie podano sposobu dawkowania lub jest ono błędne? Jaką formę zapisu powinna mieć ilość sumaryczna przy lekach psychotropowych i narkotycznych?

W przypadku leków narkotycznych nie jest możliwe wydanie dwóch opakowań leku, jeżeli nie podano sposobu dawkowania na recepcie.Nie w każdym przypadku można wydać dwa najmniejsze opakowania leku z błędnym lub brakującym dawkowaniem.

1. Czy brak dawkowania, dawkowanie błędne umożliwia wydanie dwóch najmniejszych opakowań w wykazie leków refundowanych/dwóch najmniejszych zarejestrowanych? (Dotyczy też recept na narkotyki)

2. Łączna ilość substancji czynnej na receptach psychotropowych ma być wypisana słownie, czy cyfrą?

 

Odp.:

REKLAMA

1. Brak dawkowania lub zapis niespełniający definicji z rozporządzenia (błędne dawkowanie) umożliwia wydanie 2 op. wszystkich leków za wyjątkiem leków narkotycznych. W przypadku tych ostatnich dawkowanie musi być zgodne z definicją, z tą różnicą, że dopuszczalne jest wydanie dwóch najmniejszych opakowań leku, kiedy zapis jest nieprecyzyjny, np. 1 tabl. w razie bólu.

2. Sprawa zapisu ilości sumarycznej substancji zależy od rodzaju recepty. Na recepcie papierowej dopuszczalny jest tylko zapis słowny. Z kolei na e-recepcie ilość ta może być wyrażona zarówno cyfrą jak i słownie.

Czytaj również: Leki psychotropowe i narkotyczne – podsumowanie

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo