Momecutan – dawkowanie a ilość do wydania

Jaką ilość leku Momecutan w płynie mogę wydać z dawkowanie 1 × 1?

Mam receptę na lek Momecutan w płynie. Lekarz wypisał 2 op. po 100 ml z dawkowaniem 1x1. Czy mogę wydać całość?Podanie konkretnego sposobu dawkowania dla leku stosowanego zewnętrznie na skórę wymaga sprawdzenia długości kuracji.

Otrzymałem receptę na 2 op. po 100 ml leku Momecutan w płynie. Dawkowanie to 1 × 1. Ile można wydać? Gdyby wypisane zostały 4 op., jak wyglądałaby realizacja? Czy w przypadku recepty na lek Ketonal dla pacjenta uprawnieniem IB można wydać 3 op. po 100 g przy dawkowaniu zapisanym jako częstotliwość (2 x dziennie)? A z dawkowaniem 2 × 1 cm, jaką ilość pacjent mógłby wykupić?

 

Odp.: Dawkowanie 1 × 1, dla płynnej postaci leku oznacza zastosowanie 1 × 1 ml. W tym kontekście możliwe jest wydanie wypisanych 200 ml, ale w ramach minimum dwóch realizacji. Z kolei na 360 dni stosowania nie będzie możliwe wydanie 400 ml, a jedynie 350 ml. Realizacji należy dokonać na raty, przy czym jednorazowo można wydać nie więcej niż 150 ml.

W przypadku Ketonalu możliwe jest wydanie 3 op. po 100 g z podaną częstotliwością stosowania. Dotyczy to zarówno pacjenta z uprawnieniem IB, jak i bez tego uprawnienia. Należy jednak pamiętać, że realizację recepty należy rozpocząć do 30 dni od daty wystawienia.

REKLAMA

W ostatnim przypadku dawkowanie należy odnieść do jednostki opuszki palca (FTU). 1 FTU to w przybliżeniu 2,5 cm i 0,5 g. 1 cm da odpowiednio 0,2 g jednorazowo i 0,4 g dziennie. Pacjent będzie mógł wykupić łącznie 100 g maści, przy czym realizacja powinna nastąpić na dwie raty po 50 g.

REKLAMA
REKLAMA
logo