Pacjent z Ukrainy – recepta bez adresu i kodu IN

Lekarz wystawił receptę refundowaną dla obywatela Ukrainy, ale bez adresu oraz kodu IN. Czy można wydać lek ze zniżką.

Identyfikator pacjenta IN powinien znaleźć się na recepcie dla uchodźcy z Ukrainy. Brak nie stanowi podstawy do odmowy refundacji.Recepta dla uchodźcy z Ukrainy, wg wytycznych z NFZ powinna zawierać identyfikator IN.

Mam następujący problem z receptą: E -recepta dla obywatela Ukrainy na 2 op. kropli do oczu DuoTrav z refundacją. Lekarz wpisał imię i nazwisko pacjenta oraz jego pesel. Brak wpisanego adresu oraz uprawnienia IN. Czy farmaceuta może uzupełnić adres pacjenta? Jeśli tak, to czy ma to być miejsce zamieszkania w Polsce, czy na Ukrainie? Czy bez uprawnienia IN można wydać lek na zniżkę?

 

Odp.: Jeżeli chodzi o uprawnienie IN to dotyczy ono osób (uchodźców), które przyjechały do Polski po 24.02.2022 r. Nie można wykluczyć, że pacjent trafił do Polski wcześniej, ma pracę i jest ubezpieczony. Ze względów prawnych nie ma obowiązku wymagania i weryfikacji identyfikatora osoby nieubezpieczonej z prawem do świadczeń refundowanych na receptach dla pacjentów z Ukrainy. W tym przypadku obecność lub brak identyfikatora IN nie warunkuje refundacji leku. Nawet jeśli ktoś popełnił błąd wystawiając receptę, to jest to lekarz.
Z kolei adres zamieszkania (raczej w Polsce, choć nie ma to aż takie znaczenia) na podstawie danych od pacjenta, zgodnie z przepisami można uzupełnić.

Zobacz również: NFZ – ukraińskim pacjentom przysługują leki refundowane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo