Problem z wystawianiem faktury na leki

Moje pytania dotyczą kwestii wystawiania faktur na leki.

Biorąc pod uwagę tylko postać leku, bezpieczniej jest nie zamieniać w ten sposób (fot. Shutterstock).W przypadku pierwszym, czyli gdy leki są dla pacjenta, nabywcą jest pacjent, a płatnikiem gmina (fot. Shutterstock).

Mam pytanie, jak poprawnie wystawić faktury dla pacjenta, gdzie leki będą dla pacjenta z jego recept, a płaci gmina? Kto będzie odbiorcą, kto płatnikiem, kto nabywcą? Czy będzie to faktura z paragonem? A drugie pytanie jest podobnie. Kto jest płatnikiem, kto odbiorcą, gdy tylko leki odbiera szkoła, a płaci gmina. Czy będzie to faktura niefiskalna?

Odp.: Przypadek pierwszy, czyli leki są dla pacjenta. Nabywcą jest pacjent, a płatnikiem gmina. Odbiorcy nie ustawia się, gdyż nie ma takiej potrzeby, bo są dwie strony transakcji. Jest to normalna fv z paragonem.

Przypadek drugi, czyli leki dla szkoły. Będzie to faktura niefiskalna. Nabywcą jest gmina, a odbiorcą szkoła. Płatnikiem będzie z kolei ten, kto składa zamówienie lub faktycznie płaci. Wg przepisów wymagane są dwa pola: nabywca (gmina) i odbiorca/płatnik (szkoła do wyboru).