Receptura – termin na wykonanie leku

Czy zmieniło się coś w kwestii czasu, jaki farmaceuta ma na sporządzenie leku robionego?

Lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego - na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii (fot. Shutterstock).Lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego - na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii (fot. Shutterstock).

Czy zmieniło się coś w kwestii czasu, jaki farmaceuta ma na sporządzenie leku robionego? Nie obowiązuje już zapis 48 godzin od momentu przyjęcia recepty na lek robiony? Jak wygląda kwestia na cito oraz 4 godzin dla leków zawierających środek odurzający?

Odp.: W obecnym stanie prawnym ten przepis (art. 86 ust. 2 ustawy prawo farmaceutyczne) już nie obowiązuje. Wejście ustawy o zawodzie farmaceuty spowodowało całkowitą zmianę art. 86 i usunięcie dawnego brzmienia. Aktualnie termin wykonania leku ustala się indywidualnie z pacjentem. Oczywiście skoro adnotacja cito może być użyta, to termin sporządzenia w tym przypadku powinien być możliwie najkrótszy.

Czytaj również: Receptura na recepcie pro auctore od farmaceuty

REKLAMA
REKLAMA
logo