Romazic – wydanie leku w mniejszej dawce

Pacjent ma na e-recepcie lek Romazic w dawce 30 mg. Mówi, że lekarz się pomylił i przyjmuje lek w dawce 20 mg. Czy można mu wydać analogiczną ilość w dawce 20 mg?

Nie zawsze może wydać lek Romazic w mniejszej dawce i z uwzględnieniem identycznej zawartości substancji czynnej.Mniejszą dawkę leku można wydać pacjentowi tylko za jego zgodą.

Pacjent ma na e-recepcie lek Romazic, 6 opakowań w dawce 30 mg. Pacjent mówi, że lekarz się pomylił i przyjmuje lek w dawce 20 mg. Czy można w zamian z refundacją wydać 9 opakowań w dawce 20 mg (dawki sumaryczne 5400 mg (6 op. a 30 tabl. 30 mg) = 5400 mg (9 op a 30 tabl. 20 mg). Czy takie wydanie dawek byłoby akceptowalne ze strony NFZ. Czy bezpieczniej wydać lek pełnopłatnie lub poprosić lekarza o przepisanie recepty.

Odp.: W takiej sytuacji można wydać lek w mniejszej dawce, ale pacjent musi mieć możliwość przyjęcia dawki wypisanej przez lekarza (30 mg). Oznacza to, że pacjent może oczywiście wykupić 6 op. leku w dawce 20 mg, ale też 6 opakowań leku w dawce 10 mg. Wydanie 9 op. leku w dawce 20 mg jest błędem, ponieważ tabletki leku w dawce 20 mg są niepodzielne. Jeżeli pacjent nie akceptuje wydania dawek łączonych niezbędny będzie kontakt z lekarzem.

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Rozumiem założenia z tej odpowiedzi, ale czy przepisana dawka nie powinna być z zasady wielokrotnością wydawanej? Czyli w tym wypadku nie można dać 20mg nawet pomimo uzupełnia nie dziesiątkami?
Mnie zastanawia zawsze szczerość pacjenta w takiej sytuacji. Czy lekarz rzeczywiście pomylił dawkę czy to pacjent upiera się przy swojej.
Raczej nie ma powodu, żeby samemu chcieć coś zmieniać przy wykupowaniu recepty.
logo