Dobrze jest od czasu do czasu wyświetlić dostępne opcje w oknie e-recepty w programie Kamsoft, klikając prawym przyciskiem myszy. Dzięki temu można poznać dostępne i nowe skróty klawiszowe.
21. Przywracanie poprzednio wczytanych e-recept
Ta opcja pojawiła się w ubiegłym roku. Początkowo jednak miała szereg niedoskonałości, które na szczęście szybko zostały wyeliminowane. Wcześniej każde wyjście z okna e-recepty wiązało się z koniecznością ponownego ręcznego wpisywania kodów PIN wraz z numerem PESEL. Teraz wystarczy użyć klawisza F11, żeby przywrócić ostatnio wczytane e-recepty. Działa to zarówno w momencie pobierania e-recept, jak i w oknie e-recepty.
Na zakończenie procesu wyświetlana jest informacja o aktualnej liście leków.
Po zrealizowaniu niektórych e-recept, przed wczytaniem kolejnych można użyć Ctrl+E w celu oczyszczenia listy z pozycji niezrealizowanych.
22. Wydruk kodu (lub kodów) kreskowego e-recepty
Istnieje możliwość ułatwienia pacjentowi, który zgubił karteczkę z kodem PIN, a rozpoczął realizację recept w danej aptece kolejnych realizacji. Wystarczy odszukać jego e-receptę lub e-recepty i dokonać wydruku ich kodów kreskowych.
23. Wyświetlenie rozpoczętych e-recept danego pacjenta
Od niedawna można łatwo odszukać rozpoczęte e-recepty danego pacjenta, o ile został zapisany w bazie aptecznej. Jeżeli jakiś pacjent nie ma założonej karty, rozpoczęte e-recepty trzeba szukać ręcznie w kontroli lub sprzedaży po numerze PESEL. Opcja działa po wczytaniu e-recept i wtedy pacjent jest automatycznie wybrany lub podczas pobierania e-recept, wtedy należy użyć klawisza F12. Minusem pierwszej opcji jest brak możliwości odszukania rozpoczętych e-recept dla kilku pacjentów. Tu należy wczytać jakąkolwiek e-receptę kolejnego pacjenta.
Po odczekaniu chwili pojawia się lista wszystkich zaczętych i niezrealizowanych e-recept z ostatniego roku.
Po wybraniu jednej z e-recept wczytuje się jej klucz.
Warto dodać, że w nowszej wersji systemu możliwe jest wyszukiwanie recepty po numerze PESEL, a nie tylko dla pacjentów z bazy. Ponadto można zaznaczyć kilka recept do wczytania, bez zbędnego powtarzania operacji wyszukiwania. (Zobacz: Wskazówki cz. 10)
24. Automatyczne pobranie danych o wydanym odpowiedniku
Nie wiem kiedy ta opcja się pojawiła. Została zauważona przypadkiem, ale jest bardzo wygodna. Jeżeli wydając lek, nie wybierze się odpowiednika, można zrobić to w aktualizacji. Nie trzeba wskazywać go ręcznie za pomocą F4 (lek z bazy aptecznej) lub F11 (z BLOZ). Wystarczy, o ile kod EAN w e-recepcie był prawidłowo podany, kliknąć myszką w okienko Wydano odpowiednik, a dane zostaną pobrane automatycznie.
Wizualnie wygląda to tak:
Jeżeli EAN będzie zerowy lub pusty, będzie trzeba wskazać lek ręcznie.
25. Wczytanie kilku kodów PIN dla danego pacjenta
W najnowszej wersji programu (na dzień 20 sierpnia – 2021.2.2.0) możliwe jest wczytanie od razu kilku kodów PIN dla danego pacjenta. Wystarczy wpisać je ze spacją lub oddzielić przecinkiem. Podkreślenia wymaga fakt, że można wpisać PIN i PESEL niezależnie od siebie. Wcześniej pacjent musiał podać PIN, a następnie PESEL. Teraz można zacząć od PESELu, by skończyć na kodzie lub kodach PIN.
Spis poprzednich części:
- Tips&Tricks cz. 1 (Korekta e-recepty, realizacja kilku pakietów, wydruk pozycji e-recepty);
- Tips&Tricks cz. 2 (Wydanie leku w innej konfiguracji, zmiana odpłatności, wybór odpowiednika);
- Tips&Tricks cz. 3 (Zmiana statusu realizacji, zmiana uprawnienia dodatkowego, realizacja e-recepty na lek recepturowy);
- Tips&Tricks cz. 4 (Dodanie adnotacji, wysłanie DRR, rozliczenie wydanego leku);
- Tips&Tricks cz. 5 (Brak dostępu do SIM, Błąd 369 dla jednej pozycji);
- Tips&Tricks cz. 6 (Zamawianie leku z poziomu e-recepty, szybsze wprowadzanie numeru PESEL);
- Tips&Tricks cz. 7 (Oznaczanie realizacji w oknie e-recepty, zmiana statusu oraz podgląd kodu PIN/klucza);
- Tips&Tricks cz. 8 (Komentarze)
Opracował mgr farm. Konrad Okurowski
© rx.edu.pl
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]