Uwaga! Jeśli wykonujesz leki recepturowe z sildenafilem, musisz je przeliczyć

Najpierw leki recepturowe z sildenafilem sporządzano z tabletek zawierających jego sól – cytrynian sildenafilu (fot. Shutterstock).

Coraz częściej przygotowywane są proszki dla dzieci z sildenafilem. Obecnie do receptury aptecznej wprowadzono sildenafil w postaci cytrynianu, wcześniej wykorzystywano gotowe już leki z tą substancją czynną. W związku z tym Dolnośląska Izba Aptekarska opublikowała opracowanie, w którym rozwiewa wątpliwości dotyczące zapisu dawki sildenafilu na receptach na leki recepturowe.

DIA przedstawiła opracowanie prof. dr hab. n. farm. M. Sznitowskiej i dr n. farm. Moniki Gajewskiej. Co z niego wynika dla farmaceutów (czytaj również: Sildenafil teraz bardziej dostępny)?

Sildenafil w postaci cytrynianu 

Najpierw leki recepturowe z sildenafilem sporządzano z tabletek zawierających jego sól – cytrynian sildenafilu. Dawka podana na opakowaniu tabletek informuje o zawartości substancji czynnej w postaci zasady, zaś w tabletce zawarta jest jej sól. Przykładowo preparat Sildenafil Apotex 100 mg (lub Viagra 100 mg) zawiera 140,48 mg cytrynianu sildenafilu, co odpowiada 100 mg sildenafilu. Niedawno wprowadzono do receptury nowy surowiec – sildenafil w postaci cytrynianu Sildenafili citras (Sildenafilu cytrynian).

Jeśli lekarz zapisuje receptę, np. na 12 globulek ze składnikiem Sildenafil 25 mg, to farmaceuta, który chce sporządzić zapisany lek przy użyciu surowca farmaceutycznego, musi uwzględnić intencję lekarza. A ten najprawdopodobniej kierował się dawką tabletek i nie wie, że jest podana po dokonaniu przeliczeń na substancję zasadę, a farmaceuta będzie używał surowca w postaci soli, co doprowadzi do wykonania leku recepturowego z inną dawką substancji.

REKLAMA
  • Więcej na temat leków recepturowych przeczytasz w serwisie RECEPTURA.PL.

Przeliczenie dawki na sól

Dlatego w przypadku leków z tym składnikiem konieczne jest dokonanie przeliczenia dawki przepisanej substancji na jej sól. Substancja ta posiada monografię w Farmakopei Polskiej XI Sildenafili Citras (Syldenafilu cytrynian, m.cz. 667). Należy odważyć 421,44 mg cytrynianu syldenafilu, co odpowiada 300 mg syldenafilu (m.cz. 474,58) – podaje DIA.

Rp.

Sildenafil 25 mg

Oleum Cacao q.s

M.f. glob. vag. D.t.d. No 12

D.S. Dopochwowo 4 x dziennie przez 3 dni

Jeśli lekarz zapisze składnik jako cytrynian sildenafilu, tak jak przedstawiono na recepcie poniżej, należy odważyć surowiec farmaceutyczny w przepisanej ilości:

Rp.

Sildenafili citratis 1,0

Lekobazae ad 100,0

M.f. ung.

D.S. Stosować zewnętrznie 2 x dz.

Potrzebna pomoc farmaceuty

Jeżeli lekarz napisze: Sildenafili 0,1 (100 mg), to domyślnie chce podać dawkę 0,1 sildenafilu. Nie musi wiedzieć, czy do sporządzenia leku farmaceuta użyje tabletkę czy dostępny już surowiec farmaceutyczny w postaci proszku. Wówczas należy przeliczyć dawkę sildenafilu na ilość cytrynianu, czyli wziąć odpowiednio więcej cytrynianu. W przeliczeniu należy uwzględnić, że 100 mg sildenafilu odpowiada 140,48 mg cytrynianu sildenafilu.

W czasie, kiedy przechodzimy z recept papierowych na elektroniczne dobrze byłoby, aby lekarz tworząc swoją bazę recept, które ordynuje pacjentom wpisał do systemu komputerowego prawidłowo nazwy surowca i wtedy tylko by je powielał. Na pewno nie odbędzie się to bez pomocy farmaceutów, bowiem lekarz nie musi wiedzieć dokładnie, jakie są stopnie uwodnienia czy postacie chemiczne danej substancji – czytamy w opracowaniu.

Źródło: IK/dia.com.pl

REKLAMA
REKLAMA
logo