Viregyt K – od kiedy trwa reglamentacja?
W październiku 2020 roku lekarz pediatra i pulmonolog z Przemyśla Władysław Bodnar opublikował swój “sposób na wyleczenie COVID w 48 h”. Opisał wtedy sposób leczenia amantydyną pacjentów z COVID-19. W związku z tymi informacjami zainteresowanie lekiem znacznie wzrosło. Niestety doprowadziło to do jego braków w aptekach.
Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski 30 listopada 2020 r. wydał obwieszczenie, które wprowadziło ograniczenia w ordynowaniu oraz wydawaniu leku Viregyt K. Zgodnie z nim istnieje możliwość ordynowania i wydawania leku jedynie we wskazaniach objętych refundacją, czyli w chorobie Parkinsona oraz dyskinezie późnej u osób dorosłych w ilości 3 opakowań na miesiąc dla jednej osoby. Ponadto może być ordynowany i wydawany tylko z odpłatnością 30%.
Czytaj również: Viregyt K – komunikat MZ w sprawie ordynowania i wydawania
Co za tym idzie?
Reglamentacja miała zapewnić dostęp do leku dla pacjentów chorujących przewlekle na choroby objęte wskazaniami refundacyjnymi. Niestety w związku ze zwiększoną popularnością leku i ci pacjenci często z aptek wychodzą z niczym.
Minister Zdrowia 16 grudnia 2020 r. wydał nowy komunikat, dzięki któremu umożliwił wydawanie opakowań importowych Viregytu K bez wskazań, czyli z odpłatnością 100%. Jednak tych opakowań także brak w hurtowniach.
Wątpliwości z tym związane
Pierwszy dylemat, jaki nasuwa się w związku z reglamentacją to: Co z pacjentem nieubezpieczonym? Chorując na chorobę Parkinsona, musi otrzymać od lekarza receptę z zaznaczoną odpłatnością 30%. Nie należy mu się refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym taki pacjent pozostaje bez leku, ponieważ opakowań importowych nie ma w hurcie, a wydanie pełnopłatne jest niemożliwe.
Kolejną istotną kwestią jest brak możliwości wystawienia recepty farmaceutycznej w przypadku braku leku i braku kontaktu z lekarzem. Farmaceuta nie może zapewnić dostępu do leku nawet pacjentom z chorobami, dla których lek jest refundowany, ponieważ nie ma uprawnień do weryfikacji wskazań oraz do wydania leku pełnopłatnie.
Viregyt K posiada swój odpowiednik Amantix. Niestety również ta pozycja jest dla aptek nieosiągalna. Nawet jeśli byłaby dostępna, zamiana leku w tym przypadku nie jest rozwiązaniem idealnym. Leki różnią się solami amantydyny, przez co występują różnice w ich farmakokinetyce. U pacjentów z chorobami neurologicznymi, do których zalicza się zarówno choroba Parkinsona, jak i dyskineza późna, zmiana leku o różnej farmakokinetyce może być zauważalna. W tym przypadku nie można mieć pewności, że zamiana leku dla pacjenta będzie obojętna.
Stanowiska urzędowe
Minister Zdrowia nie pozostał obojętny wobec problemu z Viregytem K. Zlecił Agencji Badań Medycznych przeprowadzenie badań dotyczących skuteczności oraz bezpieczeństwa stosowania leku u pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Ponadto wydał dodatkowe zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu na terenie Polski importowych opakowań Viregytu K. Uwzględniając te informacje, w najbliższym czasie sytuacja z deficytem tego leku w naszym kraju powinna się unormować. Od pewnego czasu udaje się w hurtowaniach farmaceutycznych potwierdzić dostępność leku w opakowaniu pełnopłatnym (DOP/000024/21 – informacja dostępna bezpośrednio na karcie leku). Niestety jego cena jest ponad dwukrotnie wyższa niż leku przeznaczonego na rynek polski.
Podstawa prawna:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z 30 listopada 2020 r. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta (Dz.U. z 2020 r., poz. 102).
- Komunikat Ministra Zdrowia z 16 grudnia 2020 r. w sprawie ordynowania i wydawania produktu leczniczego Viregyt K.
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]