Komunikat NEUCA
Poziom realizacji zamówień, a skala brakujących preparatów
Dyrektor Komunikacji i Public Affairs firmy NEUCA przekazuje, że problem braków leków w Polsce nie jest zjawiskiem nowym i wynika z wielu obiektywnych i głównie zewnętrznych czynników.
Przedstawiciel firmy informuje, że GIF opracowuje listę brakujących leków w oparciu o informacje z systemu ZSMOPL, a system ten gromadzi informacje pochodzące z hurtowni producenckich, zaopatrujących inne hurtownie jak, i z hurtowni bezpośrednio zaopatrujących apteki. Dodaje, że z raportów systemu wynikało więc, że hurtownie mają na stanie deficytowe leki, ale nie wysyłają ich do aptek.
Realna sytuacja w magazynach hurtowni aptecznych, takich jak Neuca, wygląda zupełnie inaczej. Każda dostawa leków, których brakuje w aptekach, jest natychmiast wysyłana do aptek– informuje Paweł Bernat i dodaje, że o skali brakujących preparatów świadczy poziom realizacji zamówień Neuca u producentów – na 50 najbardziej poszukiwanych preparatach w grudniu wyniosła ona 17,9%.
Czytaj także: Zmiany w refundacji leków od stycznia 2023 roku – projekt MZ
Przyporządkowanie do segmentu rynku nie decyduje o uzyskaniu leków
Paweł Bernat przekazuje, że Neuca nie posiada aptek ani nie jest kapitałowo powiązana z żadną siecią aptek, a jej strategicznym partnerem są apteki niezależne, jednak w sytuacji braku leków nie jest to kryterium przydziału. Dodaje, że Neuca dba o to by leki o ograniczonej dostępności nie trafiały do żadnej z ubiegających się o lek aptek w określonym czasie w nadmiernej ilości.
Jako hurtownia o najwyższej dystrybucji numerycznej, docierająca praktycznie do wszystkich aptek w Polsce Neuca jest w stanie zapewnić równomierny podział brakujących na rynku leków – informuje i dodaje, że o uzyskaniu leków nie może decydować przyporządkowanie do danego segmentu rynku, szybkość czy wielkość zgłaszanego zapotrzebowania. Celem jest zapewnienie takiej dystrybucji ograniczonej puli leków by były one jak najszerzej dostępne dla pacjentów.
Reglamentacja deficytów pomiędzy klientów hurtowni jest złem koniecznym i odbywa się tylko ze względu na realizację wspólnego z aptekarzami celu – równomiernego zaopatrzenia pacjentów. Reglamentacja jest też dla hurtowni dodatkowym wysokim kosztem samego procesu, jak i zwiększonej częstotliwości niewielkich dostaw – informuje na koniec komunikatu przedstawiciel firmy.
Czytaj także: Finansowanie szczepionek przeciw grypie w 2023 roku
Źródło: NEUCA
Jak oceniasz artykuł?
Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułuUdostępnij tekst w mediach społecznościowych
0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]