Zlecenia na wyroby medyczne – komunikat NFZ [aktualizacja]

Nardowy Fundusz Zdrowia 25 maja br. opublikował komunikat dotyczący wystawiania, potwierdzania i realizacji zleceń na wyroby medyczne.

Wg komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia od 1 czerwca zlecenia na wyroby medyczną można realizować tylko w wersji papierowej.Na podstawie zlecenia pacjent może wykupić m.in. środki pomocnicze (fot. Shutterstock)

Centrala NFZ przypomina w nim, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od dnia 1 czerwca 2022 r. wymagany jest wydruk potwierdzonego za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych NFZ zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. To już drugie przesunięcie terminu. Pierwszy termin mówił o 30 kwietnia 2022 r. Wczoraj, tj. 30 maja br. już kolejny raz dokonano zmiany terminu, patrz aktualizacja niżej.

Realizacja zlecenia w sklepie medycznym lub aptece odbywa się na podstawie przedstawionego oryginału zlecenia.

Natomiast w przypadku braku możliwości weryfikacji i potwierdzenia zlecenia do odwołania pozostaje możliwość przesłania druku do dowolnie wybranego oddziału wojewódzkiego NFZ z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności drogą elektroniczną (np. skan/email/fax).

Biuro Refundacji Seni dodaje, że zasady częściowej realizacji zleceń nie uległy zmianie. Oznacza to, że wystarczające będzie przekazanie wydruku 4 i 5 strony zlecenia wraz z podpisami realizatora i odbiorcy.

REKLAMA

Podstawa prawa

§ 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2022 r. poz. 679, z późn. zm.).

Aktualizacja

Komunikat został zdjęty ze strony NFZ. 30 maja 2022 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się kolejne rozporządzenie zmieniające termin. Na ten moment dopiero od 1 września miałyby wrócić zlecenia w formie papierowej. 31 maja br. NFZ zmieścił komunikat o poniższej treści:

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1144), możliwość wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności została wydłużona do dnia 31 sierpnia 2022 r.

Powyższy termin dotyczy również realizacji zleceń w sklepie lub aptece na podstawie podanego numeru zlecenia.

Źródło: Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej (stary link)/nowy link/SENI

 

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

1 komentarz Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo