Zmienia się skład leku Letrox

Firma Berlin-Chemie/Menarini poinformowała, że od 28 kwietnia 2022 roku Letrox będzie dostępny w tabletkach o zmienionym składzie w zakresie substancji pomocniczych. Konieczne będzie monitorowanie pacjentów.

Letrox będzie dostępny w tabletkach o zmienionym składzie w zakresie substancji pomocniczych (fot. Shutterstock).Letrox będzie dostępny w tabletkach o zmienionym składzie w zakresie substancji pomocniczych (fot. Shutterstock).

Skutki zmian substancji pomocniczych

Zmiana w składzie preparatu Letrox ma na celu zwiększenie trwałości preparatu. Ma to zapewnić, że ilość substancji czynnej (lewotyroksyny) będzie utrzymywać się na bardziej stałym poziomie przez cały okres ważności produktu. Sposób przyjmowania leku się nie zmienił.

Wykazano biorównoważność pomiędzy poprzednim i zmienionym składem. Nowe substancje pomocnicze nie zmieniają ilości substancji czynnej, która dostaje się do krwi, ani szybkości z jaką dociera ona do narządu docelowego.

U niektórych pacjentów wchłanianie substancji czynnej może różnić się pomiędzy poprzednim i zmienionym składem leku Letrox. Zmiana składu może wywołać zaburzenia czynności tarczycy. W związku z tym należy ściśle monitorować pacjentów zarówno pod kątem klinicznym, jak i laboratoryjnym aby upewnić się, że dawka jest odpowiednia dla pacjenta.

Informacje istotne dla farmaceutów – co należy zrobić?

  • Poinformować pacjentów, aby Letrox z nowym składem przyjmowali w taki sam sposób jak do tej pory,
  • Przekazać pacjentom, aby nie powracali do stosowania produktu Letrox z poprzednim składem, gdy już zaczną przyjmować tabletki z nowym składem,
  • Doradzić pacjentom, aby zasięgnęli porady lekarskiej na temat konieczności ścisłego monitorowania z powodu zmiany składu tabletek,
  • Przekazać pacjentom kartę informacyjną, która będzie dostarczona przez dystrybutora razem z lekiem Letrox o nowym składzie.

Nowe opakowanie

Należy pamiętać, że opakowanie zewnętrzne (pudełko) i bezpośrednie (blister) zmieniło kolorystykę. Zdjęcia poniżej przestawiają stare (po lewej stronie) i nowe (po prawej stronie) opakowanie leku Letrox.

REKLAMA

Nowe opakowanie leku Letrox 50

Nowe opakowanie leku Letrox 75

Nowe opakowanie leku Letrox 100

Nowe opakowanie leku Letrox 125

Źródło: URPL

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

logo